Wsparcie dla firm dotkniętych obostrzeniami

Przez: company0 Komentarz

Nowe wsparcie dla branż, które są w trudnej sytuacji przez kolejne rządowe restrykcje. Skorzystają kluby fitness, siłownie oraz lokale gastronomiczne.

„Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń od weekendu. Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarczą. Znalezienie właściwej ścieżki pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w przyszłości. Chcemy, żeby wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte rygorami dostały wsparcie” – ogłosił premier M. Morawiecki.

„To dotyczy wszelkiego rodzaju usług, w szczególności gastronomii, ale także rozrywki, branży fitness, sprzedaży na targach i bazarach. Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS. Po drugie wprowadzamy postojowe. Po trzecie oferujemy 5 tys. zł bezzwrotnych dotacji dla małych przedsiębiorstw i mikrofirm. Po czwarte: będzie zwolnienie z opłaty targowej z jednoczesną rekompensatą dla gmin” – wytłumaczył na konferencji prasowej premier.

Jak zadeklarował premier Morawiecki, w przypadku konieczności przedłużenia obostrzeń, pomoc dla firm również zostanie wydłużona na kolejne miesiące. Szacunkowo ze wsparcia ma skorzystać ponad 170 tysięcy firm działających w branżach: gastronomicznej, fitness, targowej, filmowej, rozrywkowej i estradowej, rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.

Ze zwolnienia ze składek ZUS za listopad będą mogły skorzystać firmy, które w listopadzie będą miały przychód niższy o 40% porównując z listopadem ubiegłego roku. Świadczenie postojowe za listopad będzie przysługiwać w przypadku niższego o 40% przychodu w październiku lub listopadzie (porównując z 2019r.). Dotacja wysokości 5 tysięcy złotych będzie przyznawana na tych samych warunkach, co postojowe.

Na wtorkowej konferencji głos zabrał również Jarosław Gowin, który zapewnił, że trwają prace nad strategiami wsparcia gospodarki na najbliższe 6-9 miesięcy w związku z epidemią.

Premier Morawiecki zapytany o tymczasowe zniesienie zakazu handlu oświadczył, że takie rozwiązanie obecnie nie jest brane pod uwagę.

Tadeusz Kościński, minister finansów, wypowiedział się w sprawie obecnego deficytu budżetowego – „Planujemy deficyt na poziomie 109 mld zł, a na koniec września wynosił on 13 mld zł. Nasza prognoza jest więc dosyć konserwatywna. Myślę, że finanse publiczne są we względnie dobrej sytuacji” – zapewnił.

Cała Polska w czerwonej strefie znajduje się od 24 października. Kolejne restrykcje objęły m.in. restauracje, które mają możliwość świadczyć usługi jedynie na wynos lub z dowozem do klienta. Zawieszona jest również działalność klubów fitness, siłowni, basenów i aquaparków.

Premier Mateusz Morawiecki deklarował, że lada moment zostanie przedstawiony program wsparcia dla tych branż – „Dla około 31 rodzajów prowadzenia działalności gospodarczej będziemy proponowali nowe instrumenty wsparcia. Nie zostawimy tych branż samych, chociaż sytuacja na całym świecie i w Polsce jest recesyjna.”

Oceń Nas!

Podobne wpisy

Leave A Comment