Premier podał datę wprowadzenia następnej pomocy finansowej dla Polaków!

Przez: company0 Komentarz

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że kolejny etap wsparcia finansowego dla firm będą należały się za okres od 1 listopada 2020 roku.

Krąg potrzebujących wsparcia finansowego firm się rozszerza – można liczyć na kolejne ulgi.

Ulgi dla przedsiębiorstw z poszczególnych branż mają być fundamentalnym wsparciem na czas zaostrzenia obostrzeń. Przypominamy, że od 24 października z dużymi restrykcjami boryka się gastronomia, która może sprzedawać dania jedynie na wynos lub dowóz. Zamknięte natomiast zostały baseny, siłownie oraz kluby fitness.

W najbliższą sobotę do grona poszkodowanych zaliczać się będą osoby pracujące w galeriach handlowych. Premier Morawiecki zapowiedział, że od 7 listopada zamknięte będą również wszystkie punkty w centrach handlowych z wyjątkiem aptek, sklepów spożywczych, drogerii oraz sklepów z artykułami budowlanymi. W związku z nowymi restrykcjami kolejne tysiące osób zatrudnionych będą musiały przygotować się na kolejny lockdown.

Zapewnienia M. Morawieckiego sugerują, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystania z podobnych ulg, jak w trakcie pierwszej fali epidemii. Premier na konferencji prasowej oznajmił, że rząd powtórnie zdecyduje się na wypłaty świadczeń postojowych, dopłaty do wynagrodzeń oraz ulgi w opłacaniu składek ZUS, które będą obowiązywać już od 1 listopada.

Pomoc finansowa będzie dostępna tak szybko, jak to możliwe!

„Tam gdzie nie potrzeba uregulowań prawnych, tam gdzie nie jesteśmy zależni od Senatu czy od prac parlamentarnych, wdrażać to będziemy niemal natychmiast”- zapewnia Morawiecki jednocześnie zwracając się do Senatu z apelem, aby jego posiedzenia odbywały się jak najczęściej „żeby można było jak najszybciej reagować na to, co się dzieje”.

Ulgi i inne formy wsparcia finansowego mają być przekazywane bardziej wybiórczo niż miało to miejsce na wiosnę. „Będą trafiały do tych branż, do tych przedsiębiorców, którzy będą najbardziej tego potrzebowali” – oświadczył premier. Jak wskazują oficjalne rządowe wyliczenia, na wsparcie postojowe lub ulgi w składkach ZUS będzie mogło liczyć około 25 branż.

Obecną sytuację przedsiębiorców premier Morawiecki ocenia na o wiele lepszą niż podczas pierwszej fali koronawirusa. Na kontach jest około 50 mld złotych więcej depozytów w porównaniu z czasem przed pandemią.

„W przypadku wielu branż, wielu przedsiębiorców, pracodawców, dzisiaj ta płynność jest. Wiosną – w marcu, kwietniu płynności nie było, dlatego odpowiedzieliśmy błyskawicznie wtedy tarczą finansową, tarczą antykryzysową”-mówił premier.

Jak długo będą obowiązywać ulgi? Oficjalne deklaracje rządu jeszcze nie padły. Jednak w ubiegłym tygodniu premier deklarował, że termin obowiązywania wsparcia będzie zależny od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Jeśli koronawirus nadal będzie miał tendencję wzrostową to ulgi, postojowe czy dopłaty zostaną rozszerzone również o grudzień.

Podobne wpisy

Leave A Comment